dekanımızdan mesaj

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı olarak sizleri aramızda görmekten mutluluk duymaktayım.

Fakültemiz 1992 yılında 3837 sayılı yasayla kurulmuş, 1993-1994 öğretim yılında öğrenci alarak eğitim ve öğretime makine, inşaat ve gıda mühendisliği bölümleri ile başlamıştı. Yıllar geçtikçe bölümlerimizin sayısı arttı ve bugün fakültemiz sekiz bölümden oluşmaktadır.

Fakültemizde bulunan sekiz bölüm şunlardır:

 • Bilgisayar Mühendisliği

 • Biyomühendislik

 • Elektrik-Elektronik Mühendisliği

 • Endüstri Mühendisliği

 • Gıda Mühendisliği

 • İnşaat Mühendisliği

 • Makine Mühendisliği

 • Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Fakültemizde Bilgisayar Mühendisliği ve Biyomühendislik bölümlerinde %100 İngilizce, Makine Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümlerinde ise %30 İngilizce eğitim verilmektedir.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Ege Bölgesi’nin önde gelen mühendislik fakültelerinden birine sahiptir. Ülkemizin sürekli büyüyen kentlerinden biri olan Manisa, çoğu ulusal ölçekte faaliyet gösteren mühendislik ve teknoloji tabanlı pek çok şirkete ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite sanayi işbirliğini geliştirme ve üniversitenin bilimsel birikimini sanayiye aktarma amacıyla 2010 yılı Şubat ayında, Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde “MOSB-CBÜ İrtibat Bürosu” kurulmuştur. Toplamda 960 hektar üzerindeki mevcut 183 işletmenin yer aldığı Manisa OSB; sanayileşme eşiğini çoktan aşmış, Avrupa ve dünya ekonomileriyle bağlarını kurmuş, sanayi odaklı, kalıcı ekonomik gelişme stratejisine ve buna uygun politikaları oluşturma ve uygulama becerisine erişmiş bir OSB' dir. Fakültemizdeki çeşitli bölümlerin buradaki firmalarla ilişkileri bulunmakta, ortak araştırma ve uygulama projeleri gerçekleştirilmektedir. Bu ilişkiler sayesinde öğrencilerimiz, ortak projeler geliştirme, yaz stajlarını yapma ve daha mezuniyet öncesinde iş bağlantıları kurma fırsatına sahip olmaktadırlar.

21.yüzyılda, kısıtlı yeryüzü kaynaklarının daha verimli kullanılması ve çevreye verdiğimiz ağır yüklerin azaltılması için çaba göstermeli ve bu amaçla yeni teknolojilerin geliştirilmesi için durmaksızın çalışmalıyız. İşte bu noktadan hareketle, okulumuzun temel felsefesi, mühendislik alanında sistematik ve kapsamlı bir bilgiye sahip yaratıcı mühendisler ve araştırmacılar yetiştirmektir. Amacımız, “mühendislik yoluyla insanlığın refahına katkıda bulunma” özgörevini ve ahlakını taşıyan, sahip oldukları sistematik ve kapsamlı bilgiler sayesinde sorunları teşhis etme ve çözme yeteneğini edinmiş, liderlik özgüveni olan mühendisler mezun etmektir. Bu amaç doğrultusunda, kendi mühendislik disiplinindeki yeni gelişmeleri takip etmesi ve bütünleştirmesi için her programda dinamik bir yapıya izin verilmektedir. Bir yandan bilgi üreten, bir yandan da üretilen bilgilerin insanlığın kullanımına sunulmasını sağlayan yani teknoloji üreten mühendisleri topluma kazandırmayı hedefliyoruz. Bu amaçla öğrencilerimize sürekli öğrenmeye, gelişmeye, araştırmaya ve geliştirmeye odaklı bir eğitim sistemi sunuyoruz.

Fakültemizden mezun olmanızın ardından bilginin ve teknolojinin insanlığın ortak malı olduğu bu çağda, mühendislik bilgilerinizle, mühendislik etiğiyle, toplumun ahlak kurallarıyla, dürüst mühendisler olarak çalışacağınızdan ve tüm insanlığa faydalı olacağınızdan hiç şüphe duymuyorum.

Öğretim hayatınızda başarılar dilerim.

Prof. Dr. Ahmet TÜRK (Mühendislik Fakültesi Dekanı)

 • MÜDEK
 • Eurace
 • Erasmus
Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik